۲۹ تیر ۱۳۹۳

درباره سالی مان / Sally Mann


سالی مان، زن هنرمندی که در سال 2001 در مجله تایم به‌عنوان بهترین عکاس امریکایی معرفی شده‌، با  تکنیک‌ها و نوع نگاه متنوع، و چهره‌ای شناخته‌شده و مردمی است. او در بین مردم معمولی نیز به‌عنوان "عکاسی که از بدن برهنه کودکانش عکس‌گرفته‌" معروف است. این مجموعه‌ی جنجالی با نام "خانواده‌ی بی واسطه/مستقیم" در سال 1992 در کتابی به‌چاپ می‌رسدو او را به شهرت می‌رساند. این جنجال به‌خاطر نگاه جامعه مذهبی امریکایی است که او را متهم به پورنوگرافی کودکان می‌کنند، در حالی‌که آثار او نمایانگر زیبایی و بی‌ثباتی/فانی بودن آن است و دوربین را معصومانه به ناب‌ترین لحظات خانوادگی نزدیک کرده‌است. خود سالی‌ مان اخیرا گفته که عکس‌ها را شمرده و از 65 تصویر، فقط 13 تای آن کودکان را برهنه نشان می‌دهد. "آن زمان اینترنت نبود و من هرگز پورنوگرافی کودکان را ندیده‌بودم...به‌تصویر کشیدن بدن برهنه کودکانم به هیچ‌وجه به نظرم غیرمعمول و غیرطبیعی به نظر نمی‌رسید و بهره‌برداری/سواستفاده از آن هرگز به ذهنم خطور نمی‌کرد"
 (می‌شود هم اینطور برداشت کرد که آن زمان اطلاعات مختلف به این سادگی در دسترس عموم نبوده و مثلن ممکن بود یک آدم روحش هم از برخی انحرافات جنسی خبر نداشته باشد و همه چیز را از دریچه چشم خودش و اطرافیانش نگاه کند/ می‌شود فکر کرد که اگر این آگاهی وجود داشت، ممکن بود این مادر عکاس در گرفتن یا حداقل انتشار این عکس ها از بچه‌های خودش تردید کند/ همان نگاه تردیدآمیزی که ما امروز به این عکس‌ها داریم و به‌خاطر این است که آگاهی‌ای داریم که بدون اینترنت و اخبار نداشتیم، نه این‌که بدون دانستن ان، به‌طور طبیعی خودمان هم چنین برداشتی می کردیم و یا جنسی به قضیه نگاه می‌کردیم/ ماجرای آگاهی و سیب ممنوعه!)

این‌جا هم نوشته کودکان سالی مان که حالا بزرگ شده‌اند، گفته‌اند نمی‌فهمند این‌همه جنجال سر آن عکسها برای چی بوده! این عکس‌ها زیبایی معصومانه را ثبت کرده‌اند


هیچ نظری موجود نیست: